Ako fungujú šetriče
WATERSAVERS

Šetriče na vodovodné batérie

My vodu najskôr zredukujeme, potom usmerníme a následne prevzdušníme. Voda tak tečie po obvode dutého valca. Užívateľ žiadnu výraznú zmenu nepozná, avšak voda sa využíva hospodárne. Prietok je možné si nastaviť podľa potreby od 4l/min (4/6/8/10/12/14l/min), podľa miesta použitia.

prehrať ukážku modelu šetriče
prehrať ukážku porovnaní s bežnými perlátory
prehrať prezentáciu šetričov v praxi
prehrať ukážku mierky na vodovodnú batériu
zobraziť podrobný opis

Podrobný popis

Po namontovaní šetriče WATERSAVERS® voda prechádza cez kužeľovité sitko, ktoré je odnímateľné. Voda potom narazí na regulačný prvok, ktorým sa nastavuje východiskový prietok vody / podľa požiadavky zákazníka špeciálnymi O-krúžky rôznych priemerov (tie sú súčasťou dodávky vč. jednoduchého manuálu). Nastavenie sa spravidla uskutočňuje len raz na začiatku alebo vôbec nie, záleží na požiadavke zákazníka. Štandardne sú naše šetriče na vodovodné batérie nastavené na prietok 6l/min pri tlaku 6 barov.

Šetřič ATERSAVERS® zredukuje prúd z bežných 12–18l/min. na vopred nastavených 6l/min.

Zredukovaný prietok pri tlaku 6bar prejde cez regulačný prvok. Voda následne prúdi po obvode malými otvormi, ktoré pôsobia ako trysky. Takto zredukovaný prúd vody narazí vnútri šetriče v prvej komore na hornú časť usmerňovacieho prvku, od ktorého sa voda odráža, víri a prúdi opäť po obvode do ďalšej časti šetriče (druhá komora). V druhej komore je prúd nasmerovaný na guľovitú plochu, ktorá vytvorí spoločne s vonkajším plášťom vnútrajška šetriče dutý vodný valec.

Šetriče do spŕch

Voda prúdi cez regulačný prvok, kde je niekoľko malých otvorov, ktoré pôsobia ako sústava trysiek. Voda je následne trieštenie, zvýši sa rýchlosť prúdenia vody, voda dostáva rotáciu a následne vyteká cez sprchovú ružicu, opticky v nezmenenom stave.

prehrať ukážku šetriče na sprchu
prehrať ukážku mierky na sprche

Príklad

Voda

Jedna osoba spotrebuje asi 36m3 vody za rok, z  toho 32% vody sa užije v sprche, teda 11,5m3. Cena kubíkov vody je v SR asi 3€ (niekde aj 4€). So šetričom na sprchy možno ľahko dosiahnuť úsporu okolo 50% – to je asi 5,75m3 teplej vody, čo zodpovedá úspore 5,75m3 * 3&euro = 17,25€ na osobu za rok. U štvorčlennej rodiny je to asi 23m3 neminutej vody a ušetrených cca 70€ za vodu bez ohrevu.

Ohrev vody (vodu na sprchovanie treba ohriať)

Bežne sa uvádza, že ohriať m3 vody stojí v rozpätí 7–12€, podľa zdroja a typu ohrevu.

Koľko by nás stálo minút 23m3 teplej vody

  • za vodu 70euro;
  • za ohrev 115–253
  • celkom za teplú vodu 185–323

Pritom regulátor sprchy stojí len 11,88€ a táto investícia sa vráti štvorčlennej rodine za menej ako mesiac.

zobraziť podrobný opis

Podrobný popis

Šetrič na sprchy sa montuje vždy medzi sprchovú batériu a sprchovaciu hadicu, na konci ktorej je bežná sprchová ružica. Možno ich však často nainštalovať aj na medzi stropnú sprchovú ružicu a štandardný závit ½".

V prípade vývodu vody zo steny alebo stropu sa montuje na závit ½" medzi rúrku a ružicu.

Vnútri regulátora je sústava O-krúžkov, ktorými sa reguluje predvolený požadovaný prietok vody v závislosti od tlaku vody a požadovanom komforte pri sprchovaní, podľa zákazníka. Bežný prietok vo vodovodnom prúde je až 25l/min. pri tlaku 6bar. Šetrič je z výroby nastavený na 10l/min. Zákazník si však kedykoľvek môže zmeniť nastavenie podľa priloženého návodu a s pomocou dodávanej sady O-krúžkov.

Objemovo tečie cca o 50% menej teplej vody, čo aj napriek zníženému množstvu pretekajúcej vody stačí na komfortné osprchovanie. Nedochádza však k zbytočnému plytvaniu.

Regulátor si možno ľahko doma nastaviť. Z výroby je nastavený na prietok 10l/min pri 6bar. Nastaviť je možné od 6/8/10/12/14l/min – podľa potreby.

Šetriče na toalety

Vďaka WC STOPU sa dá ľahko presne regulovať množstvo splachované vody podľa aktuálnej potreby od 0,5 litrov, až do plného vypustenia nádržky. Plné spláchnutie nie je nijak obmedzené. Zariadenie sa inštaluje do nádržky a vizuálne sa pre užívateľov nič nemení.

S inštalovaným WC STOPOM má každý užívateľ toalety presnú kontrolu nad množstvom vody, ktorú chce spláchnuť. S týmto jednoduchým zariadením je možné dosahovať až 70% úspory vody na toalete.

prehrať ukážku splachovanie bez WC STOPu

bez WC STOPu

prehrať ukážku splachovanie s WC STOPom

s WC STOPom

náčrtok inštalácia šetriče WC STOP u automatického WC

Príklad

Jedna osoba spotrebuje asi 36m3 vody za rok – z toho 30% sa spláchne na toalete, teda 10,8m3. Cena kubíkov vody je v SR asi 3€ (niekde aj 4€). S WC STOPom možno ľahko dosiahnuť úspory okolo 70% – tj. asi 7m3 vody, čo zodpovedá úspore 7m3 * 3€ = 21€ na osobu za rok. U štvorčlennej rodiny je to asi 84€ za rok a WC STOP sa jej vráti za menej ako dva mesiace.

zobraziť podrobný opis

Podrobný popis

WC STOP je špeciálny nerezový prvok, ktorý funguje ako kývne závažie a inštaluje sa na vypúšťací ventil do nádržky toalety.

Bežne by užívateľ len stlačil tlačidlo a odišiel (u úspornejších dvoutlačítkových toaliet by pretieklo 3–6 litrov a u jednotlačidlových bežne 10–12 litrov vody).

Teraz s WC STOPom, užívateľ tlačidlo stlačí a drží tak dlho (1–5 sekúnd), kým nie je s výsledkom spláchnutia spokojný. Získava tak plnú kontrolu nad množstvom použitej vody, pretože pustením tlačidla v akomkoľvek okamihu ihneď zapadne ventil vnútri toalety, ktorý je WC STOPom trvalo zaťažený.

U bežných toaliet sa dá pomerne ľahko dosiahnuť úspory až 70% vody (spravidla pitnej). U úsporných toaliet možno dosiahnuť úsporu 40–50% vody (spravidla pitnej).

  • splachovanie možno kedykoľvek přerušit
  • zákazník si podľa okolností sám určí množstvo splachovanej vody
  • zabraňuje pretekaniu vody v toaletách (vďaka vyššiemu tlaku zariadenia na tesniace prvok)

Funkciu WC STOPu je možné regulovať

Na WC STOPu je 5 nerezových valčekov, ktorými sa reguluje celková váha WC STOPu. Odstránením jedného alebo viacerých valčekov možno nastaviť tzv. minimálne spláchnutie. Takže napr. u jednotlačidlových toaliet po stlačení tlačidla vždy pretečie 2l vody, potom sa ventil uzavrie. Inou dávku vody až k plnému spláchnutie regulujeme dĺžkou stlačenia splachovacieho tlačidla.

Znie to veľmi odborne, avšak realita je taká, že WC STOP raz nainštalujeme a potom jednoducho normálne splachujeme. Výhodou je, že v máme plnú kontrolu nad množstvom splachované vody, takže spláchneme len toľko koľko je v danom okamihu potreba. Každý sa to rýchlo naučí a šetrí sa pri tom veľa vody.

Toalety bežne v domácnosti spotrebujú cca 30% vody (pitnej). Investícia 12,87€ se tak rýchlo vráti.

Na záver

Vychádzame z dostupných celorepublikových priemerov a skúseností desiatok tisícov domácností, hotelov, nemocníc, ministerstiev, kancelárskych objektov, ktoré sme osadili našimi šetřičmi. Hodnoty tu uvádzané sú orientačné. Vždy záleží na konkrétnych podmienkach, ako sú napr .: cena vody, spôsob ohrevu vody (elektrina, plyn, kotol na pevné palivo, centrálne dodávka TÚV, …), individuálnym nastavením každého šetriče a frekvenciu používania konkrétneho zariadenia (vodovodné batérie, sprcha alebo toaleta).

českyEnglishDeutschfrançaisitalianoEspañol

© 2006–2017 WATERSAVERS, s.r.o. – všetky práva vyhradené